Здраво, Македонијо! Здраво, математика!*

Здраво, Македонијо! Здраво, математика!*

Neierasti karstā Latvijas vasara astoņiem Rugāju vidusskolas skolēniem un trīs skolotājiem bija lieliska sagatavošanās Maķedonijas 35 un vairāk grādu dāsnajam saules siltumam. Tieši tur, valsts galvaspilsētā Skopjē, apmēram 2500 kilometru attālumā no mājām, no 16. – 20. augustam tika īstenots „Erasmus +” mobilitātes programmas ceļojums matemātikas un tehnoloģiju zināšanu pasaulē. Šī bija otrā Latvijas, Maķedonijas, Turcijas, Polijas un Bulgārijas pārstāvju tikšanās.

Mācības ikdienā ritēja, savstarpēji sadarbojoties jauktās grupās, diskutējot, plānojot mērķus, darāmo to sasniegšanai un reizēm lēnāk, reizēm straujāk virzoties uz rezultātu. Atpūtas mirkļos skolēni iepazina viens otru, paši organizējot un iesaistoties dažādās aktivitātēs. Sevišķu ievērību izpelnījās latviešu kustību rotaļa „Strautiņš”.

Paralēli mācībām skolēni iepazina kolorīto Maķedonijas kultūrvēsturi, aplūkojot Mātes Terēzes memoriālo māju, pilsētas centru ar dejojošām strūklakām zem Maķedonijas Aleksandra statujas, Modernās mākslas muzeju, mošejas, Vecā tirgus straujo ritmu un mēroja garo ceļu pa pilsētas cietoksni, lai augstākajā tā punktā baudītu krāšņu pilsētas ainavu.

Programmas noslēgumā, kad sasniedzamais rezultāts – datu analīze un korelācijas saskatīšana procesā – tika prezentēts, dalībnieki devās braucienā uz vienu no senākajiem ezeriem pasaulē – Ohrida ezeru. Tā tīrais un dzidrais ūdens bija caurskatāms 22 metru dziļumā un apkārt tam bija redzamas arī dažas no 365 baznīcām.Arī te tika iepazītas vietējās kultūras īpatnības, apskatīts senais amfiteātris, Samuila cietoksnis, pielaikotas pērļu rotaslietas, kuru pērles izgatavotas īpašā tehnikā, izmantojot zivju zvīņu emulsiju.

Kā atzīst projekta dalībnieki, cerības, kas liktas uz šo braucienu, ir piepildītas – apgūtas zināšanas tehnoloģiju programmās, uzlabotas matemātiskās zināšanas un ir bijusi lieliska iespēja praktizēt angļu valodas un komunikācijas prasmes.

Jau rudenī tiek plānota nākamā tikšanās, kad visu valstu pārstāvji tiksies košo lapu krāsu pielietajā Latvijā.

Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projektu Nr. 2019-1-TR01-KA229-074388_5 „The Journey of Learning from Data to Knowledge with Maths and Technology” finansē Eiropas Savienība.


Inga Šubeniece,Rugāju vidusskolas skolotāja


*Sveika, Maķedonija! Sveika, matemātika!