Pārbauda sirds veselības riskus

Pārbauda sirds veselības riskus

Lai izglītotu Rugāju iedzīvotājus par sirds un asinsvadu slimību riskiem, kā arī rastu iespēju iedzīvotājiem veikt bezmaksas sirds veselības risku pārbaudes, šā gada 23. maijā plkst. 1400 Rugāju tautas namā, norisinājās Sirds veselības diena ar devīzi “Zini savus riskus”! Pasākums tika rīkots Rugāju novada domes projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/072 „DZĪVO VESELS! – veselīga dzīvesveida un profilakses veicināšanas pasākumi Rugāju novada iedzīvotajiem” ietvaros un tā mērķis ir veicināt Rugāju novada sabiedrības veselības paradumu maiņu un palielināt personīgo līdzatbildību par savu veselību un dzīves kvalitāti, iesaistot veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumos, izmantojot secīgu veselības veicināšanas pasākumu kopumu, pamatotu ilgtspējīgas attīstības vērtībās.

Pasākumā bija iespēja noklausīties izglītojošu lekcija 40-60 min garumā, ko vadīja P. Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas ārsts - kardioloģijas rezidents Kristaps Šablinskis. Lekcija ietvēra tēmas par sirds un asinsvadu slimību profilaksi, izplatītākajiem riska faktoriem (augsts asinsspiediens, ātrs/neritmisks pulss, augsts holesterīna/cukura līmenis, neveselīgs dzīvesveids u.c.), izplatītākajām sirds un asinsvadu saslimšanām, kā arī par veselīga dzīvesveida ieteikumi.

Visu pasākuma laiku bija iespēja veikt bezmaksas mērījumus - ikviens dalībnieks varēja izmērīt asinsspiedienu, pulsu, izmērīt holesterīna un glikozes līmeni asinīs, saņemt speciālistu konsultācijas, kā arī saņemt informatīvus materiālus.

Visvairāk klausītājus interesēja augsta asinsspiediena iemesli, veselīga uztura ieteikumi, alkohola ietekme uz sirds veselību. Klausītāji atbildēja uz kardiologa uzdotajiem jautājumiem, lūdza ārsta viedokli par savai veselībai saistošiem jautājumiem.Katrs otrais mērījumu veicējs konsultējās ar kardiologu par mērījumu rezultātiem, konsultējās par iespējamu ārstēšanu.

Ārsts – kardioloģijas rezidents Kristaps Šablinskis: “Priecēja cilvēku atsaucība un interese, ko apliecināja Rugāju iedzīvotāju jautājumi lekcijas laikā un papildus jautājumi pēc lekcijas. Satraucoši bija tas, ka Rugāju iedzīvotāji bieži vien neregulāri lieto viņiem izrakstītos medikamentus, kas palielina nopietnus sirds veselības riskus. Šī bija lieliska iespēja katram noskaidrot savus sirds veselības skaitļus un vēlreiz pārliecināties vai pārdomāt sev nozīmēto ārstēšanu, domāt par veselīgāku dzīvesveidu. Talkā nāca arī informatīvie materiāli par sirds un asinsvadu slimību profilaksi, ieteikumi veselīgam dzīvesveidam un uzturam, kurus ikviens interesants var paņemt līdzi, lai vēlāk pārlasītu un gūtu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.”

Būtiskākie secinājumi no mērījumu veicējiem:

  • kā liecināja ekspress testu rezultāti, lielai daļai apmeklētāju kopējais holesterīna un cukura līmenis bija normas robežās, vai arī tuvu augšējai robežai
  • ļoti daudziem apmeklētājiem tika konstatēts augsts arteriālais asinsspiediens (virs 140/90 mmHg) un pat ļoti augsts asinsspiediens – virs 180/100 mmHg
  • dažiem apmeklētājiem bija paaugstināts pulss, atsevišķiem apmeklētājiem uzrādījās satraucoši rezultāti – pulss liecināja par aritmijas pazīmēm

kā atzina aptaujātie apmeklētāji – daudzi iepriekš ir zinājuši savus sirds veselības skaitļus, tomēr nav uztvēruši šo rādītājus gana nopietni, tāpat arī liela daļa pacientu, kam ir augsts asinsspiediens to nav ārstējuši atbilstoši ārsta norādījumiem (nav lietojuši medikamentus vai pārtraukuši to lietošanu utml.) vai atrunājušies, ka mājās mērot rezultāti esot labāki, kas ņemot vērā salīdzinoši biežus šādus gadījumus, liek tos tomēr apšaubīt.

Gan sirds slimību ārstēšanā, gan sabiedrības veselības veicināšanas jomā pamats visam ir ieinteresētība savas veselības uzturēšanā un uzlabošanā! Zināt savus veselības rādītājus, atteikties no kaitīgiem ieradumiem, būt kustīgiem un aktīviem – ir katra mūsdienīga cilvēka ikdienas nepieciešamība!


Rugāju novada domes projektu vadītāja Linda Kadakovska


Pārbauda sirds veselības riskus 0Pārbauda sirds veselības riskus 1