Projekta “Dzīvo vesels! – veselīga dzīvesveida un profilakses veicināšanas pasākumi Rugāju novada iedzīvotājiem” aktivitātes īstenotas

Projekta “Dzīvo vesels! – veselīga dzīvesveida un profilakses veicināšanas pasākumi Rugāju novada iedzīvotājiem” aktivitātes īstenotas

Rugāju novada dome no 2017.–2019.gadam Eiropas Sociālā fonda projekta “Dzīvo vesels!” – veselīga dzīvesveida un profilakses veicināšanas pasākumi Rugāju novada iedzīvotājiem”, Nr.9.2.4.2/13/I/072 ietvaros piedāvāja dažādām iedzīvotāju grupām izmantot slimību profilakses un veselības veicināšanas pasākumus.

Mobilā sirds veselības kabineta vienas dienas izbraukuma organizēšanas pasākumi 2018.gada 23.maijā notika Rugāju tautas namā, 2019.gada 8.aprīlī Lazdukalna saietu namā un Skujetnieku feldšeru veselības centrā. Pasākuma ietvaros ārsts kardiologs sniedza lekciju par kardiovaskulāro slimību prevenciju un profilaksi. Tika aktualizēta kardiovaskulāro slimību izplatība, to rašanās cēļoņi un riska faktori, kā arī to novēršana. Pēc lekcijas katram dalībniekam bija iespēja ar ekspress testu noteikt savu glikozes un holesterīna līmeni asinīs. Iedzīvotājiem bija iespējams noteikt savu ķermeņa kompozīciju ar bioimpedances svariem un saņemt ekspress konsultāciju no uztura speciālistes. Uztura speciālista lekcijas laikā semināra dalībnieki uzzināja par uztura nozīmi sirds slimību profilaksē un ārstēšanas laikā. Tika apspriestas dažādas diētas un produkti sirds veselības uzturēšanai.

Biedrība “Papardes zieds” 2017.gada 12.oktobrī Rugāju novada vidusskolā un Rugāju novada Eglaines pamatskolā vadīja 5 nodarbības dažādu vecumu skolēniem, par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, veidoja diskusijas ar pusaudžiem un nodarbībās izmantoja interaktīvas metodes.

Veselības veicināšanas 4 semināru cikla ietvaros - 2019.gada 23.martā Lazdukalna saieta namā tika piedāvāts psihologa vai psihoterapeita seminārs “Kas ir veselīgs dzīvesveids?”. Semināra gaitā varēja uzzināt, ka psihoterapija ir piemērota cilvēkiem, kuri vēlas vairāk izprast sevi, savu jūtu pasauli, savas uzvedības likumsakarības, vēlas uzlabot savas dzīves kvalitāti, cik cieši uzturs ir saistīts ar cilvēka emocionālajām vajadzībām, mīlestību un saskarsmi. 2019.gada 2.aprīlī Rugāju tautas namā notika uztura speciālistu seminārs par ēšanas paradumu maiņu kā veselības priekšnoteikumu. Semināra laikā klātesošie uzzināja par sēdoša, mazkustīga dzīvesveida ietekmi uz mūsu veselību un uztura paradumiem, tika sagrauti daudzi populāri mīti par uzturu, kas radīja lielu pārsteigumu visiem dalībniekiem un veicināja diskusijas. 2019.gada 26.aprīlī Rugāju tautas namā bija iespēja apmeklēt semināru par onkoloģisko slimību cēloņiem un to profilaksi, īpaši orientējoties uz mērķauditoriju vecumā pēc 54 gadiem. Ārsts onkologs lekcijas laikā stāstīja par onkoloģisko saslimšanu profilakses iespējām, skrīningu un diagnostikas iespējām, kā arī tika pievērsta uzmanība informācijai, kuru būtu jāzina pirms onkologa konsultācijas un pirms ārstēšanās. Dalībnieki uzzināja par galvenajiem pasākumiem veicot pašapskati un to nozīmi savlaicīgai vēža diagnosticēšanā. Semināra apmeklētājiem tika stāstīts par onkoloģisko slimību ārstēšanās veidiem. 2019.gada 27.aprīlī Rugāju tautas namā notika seminārs “Aktīva ik diena”- fizisko aktivitāšu nozīme slimību profilaksē, kur tika realizētas fizioterapeites, deju un kustību speciālistes nodarbības. Lekcijas laikā tika runāts par vispopulārākajām sūdzībām, kas ir muguras un plecu joslas sāpes sēdoša darba cilvēkiem, locītavu sāpes, kas rodas nepareizas stājas dēļ, tika pievērsta uzmanība profilakses iespējām un risinājumiem, kā labot jau radušas veselības problēmas un, kā izvairīties no to progresēšanas. Semināra laikā dalībnieki uzzināja par vingrošanas, stiepšanas un pašmasēšanas vingrinājumiem, kuri palīdz ikdienā mazināt sāpes un muskuļu saspringumu, uzlabo asinsriti un labsajūtu. Semināra laikā dalībniekiem piedāvāja izkustēties deju un kustību terapijas speciālista uzraudzībā. Semināra apmeklētāji guva gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas par deju un kustību terapijas pamatiem un izvēlējās sev piemērotāko kustību kompleksu.

Projekta ietvaros tika piedāvāta vingrošanas grupu bērniem Rugāju novada vidusskolā un Rugāju novada Eglaines pamatskolā organizēšana. 2017.gadā no oktobra līdz decembrim notika 96 nodarbības, 2018.gadā no janvāra līdz decembrim notika 144 nodarbības, 2019.gadā janvāra līdz aprīlim notika 48 nodarbības. Regulāras fiziskās aktivitātes ir sevišķi nozīmīgas bērnu un pusaudžu vecumā, jo regulē ķermeņa masu un kaulu mineralizācijas procesu. Ja ir pietiekoša fiziskā aktivitāte bērnībā un tālāk pusaudža gados, tad vēlāk jau pieaugušo vecumā tā ir garantija veselībai, palīdzot izsargāties no tādām problēmām, kā aptaukošanās, osteoporoze, sirds asinsvadu slimības, diabēts u.c. Projekta laikā nodarbībās piedalījās divas vingrošanas grupas pa vienai katrā skolā, kur kopā notika 288 nodarbības.

Veselības grupas pieaugušajiem fizioterapeita vadībā organizēšana notika Rugāju sporta centrā. 2017.gadā notika 9 nodarbības, 2018.gadā notika 12 nodarbības, 2019.gadā notika 9 nodarbības. Nodarbību laikā dalībnieki izpildīja vingrinājumus - ārstnieciskā vingrošana dziļās muguras muskulatūras nostiprināšanai, plecu un gurnu muskulatūras attīstīšanai, kāju un roku muskulatūras attīstīšanai, balansa vingrojumi pēdu, ceļu un iegurņa nostiprināšanai, elpošanas tehnika slodzes laikā, plaukstu, elkoņu un plecu daļas spēka treniņš un stiepšanās tehnikas, individuālas konsultācijas un vingrojumu komplekss ikdienas rīta rosmei.

Nūjošanas grupas organizēšanu bija iespējams apmeklēt Rugāju un Lazdukalna pagastos. 2017.gadā notika 6 nūjošanas nodarbības, 2018.gadā notika 5 nodarbības, 2019.gadā notika 9 nūjošanas nodarbības. Projekta ietvaros tika iegādāti 10 nūju komplekti. Nūjošana ir lielisks un patīkams līdzeklis pret stresu, uzlabo veselību, veicina veselīgu sirds un asinsrites sistēmas darbību, samazina ķermeņa svaru, sēdoša darba darītājiem izkustina saspringušos plecus un sprandu. Nūjošana stiprina imūnsistēmu – organisms labāk piemērojas temperatūras svārstībām, aktīvi nūjojot var pozitīvi ietekmēt holesterīna līmeni.

2019.gada 1.maijā Rugāju stadionā norisinājās strītbola turnīrs, kas ir populāra sporta aktivitāte jauniešu vidū. Pasākums bija apmeklēts labi, projekta ietvaros tika iegādāts inventārs – 10 basketbola bumbas, kuras tiks izmantotas arī citās strītbola spēlēs.

Ģimeņu sporta festivāls notika 2019.gada 30.maijā Rugāju novada vidusskolā un Rugāju novada Eglaines pamatskolā. Pasākums bija organizēts ģimenēm ar bērniem svaigā gaisā ar piedalīšanos jautrās sportiskās atrakcijās, stafetēs. Pasākuma bija apmeklēts labi, projekta ietvaros tika iegādāts dažāds inventārs stafetēm, kas pēc pasākuma glabājas katrā skolā lai izmantotu turpmāk organizētajos pasākumos.

Bērnu vasaras nometnes rīkošana Rugāju pagastā notika no 2018.gada 23.jūlija līdz 2018.gada 28.jūlijam. Nometnes mērķis bija popularizējot veselīga uztura nozīmību bērnu augšanas un attīstības procesā, veicināt veselīga uztura paradumu veidošanos, aktīvu un veselīgu dzīvesveidu skolēnu vidū. Nometne tika rīkota 6 dienas un tajā piedalījās 20 bērni.

Bērnu vasaras nometnes rīkošana Lazdukalna pagastā notika no 2017.gada 3.jūlija līdz 2017.gada 8.jūlijam. Nometnes mērķis bija popularizējot veselīga uztura nozīmību bērnu augšanas un attīstības procesā, veicināt veselīga uztura paradumu veidošanos, aktīvu un veselīgu dzīvesveidu skolēnu vidū. Nometne tika rīkota 6 dienas un tajā piedalījās 20 bērni.

Sirds veselības nedēļas pasākums Rugāju novada vidusskolā un Rugāju novada Eglaines pamatskolā notika 2019.gadā no 11.februāra līdz 15.februārim projektu nedēļas ietvaros. Projekta ietvaros tika iegādātas kancelejas preces, kuras nepieciešamas informatīvo materiālu sagatavošanai. Pasākuma ietvaros skolēni veidoja informatīvu izstādi ar plakātiem, fotogrāfijām, reklāmu u.c. līdzekļiem par sirds veselības tēmu.

Uztura mācības praktiskās nodarbības projekta ietvaros bija organizētas, kā meistarklases. 2017.gadā notika 2 nodarbības, 2019.gadā tika organizētas 5 nodarbības. Nodarbības organizēja ņemot vērā tādus faktorus, kā hroniskās saslimšanas, vecums un ar to saistītā veselīgā ēdiena pagatavošanas specifika, lēta ēdiena pagatavošana, izmantojot vietējos produktus un produktus ko iespējams izaudzēt pašu dārziņos. Katrā praktisko nodarbību, tas ir ēdienu gatavošanas laikā, tika sniegta informācija par produktu uzturvērtībām, meistarklasē dalībnieki saņēma veselīga uztura pagatavošanas receptes, bija iespēja katram uz vietas pagatavot veselīgas uzkodas un maltītes, nogaršoja pagatavotos produktus. Dalībnieki bija pārsteigti, cik vienkārša ir to pagatavošana no apkārt pieejamajiem produktiem.

Dziedinošā vingrošana ar elpošanas vingrinājumiem 14 nodarbības tika organizētas Rugāju sporta centrā un Lazdukalna saieta namā no 2019.gada 12.aprīļa līdz 7.jūnijam. Cilvēka veselību nosaka ne tikai fiziski faktori, arī kustības ir viens no veselības balstiem. Nodarbībās tika ietvertas tādas kustības, kas apvieno fizisko, emocionālo un garīgo aspektu – savienojumā ar labu dziedinošu mūziku. Pilates ir vingrošanas sistēma, kas balstās uz sešiem pamatprincipiem: kontrole, centrēšanās, koncentrēšanās, precizitāte, elpošana, plūstošas kustības. Viena no šīs metodes priekšrocībām ir tas, ka tā ir piemērota plašam cilvēku lokam. Nodarbību laikā tika veikti dažādi stiepšanās vingrojumi, elpošanas vingrinājumi. Dalībnieki atsaucās pozitīvi par izpildītajiem vingrinājumiem.

Rugāju novada domes
Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja
Lonija Melnace