Norisināsies akcija “Dienas bez rindām 2019”

Norisināsies akcija “Dienas bez rindām 2019”

Integrētās komunikācijas un mācību aktivitātes programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” (turpmāk - Programma) ietvaros no šā gada 30.septembra līdz 4.oktobrim notiks ikgadējā akcija “Dienas bez rindām”.

Akcijas mērķis ir iedrošināt sabiedrību pieteikt valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumus elektroniski, kā arī iepazīstināt ar e-pakalpojumu dažādību, lai veicinātu paradumu maiņu – ar dažādām dzīves situācijām saistītās formalitātes ātrāk un ērtāk nokārtot tiešsaistē. Tāpat akcijas laikā vēlamies noskaidrot, kas ir svarīgākie iemesli, kādēļ iedzīvotāji e-pakalpojumus neizmanto.

Kā liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) 2019.gadā veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja “Integrēts Publisko pakalpojumu sniegšanas un gala lietotāju vajadzību monitorings”, vairums iedzīvotāju, kuri līdz šim ir pieteikuši kādu valsts vai pašvaldības iestāžu pakalpojumu, nākotnē tos vēlētos pieteikt neklātienē – elektroniski. No 26% 2017. gadā uz 17% 2019. gadā ir samazinājies iedzīvotāju skaits, kuri valsts vai pašvaldību pakalpojumus vēlētos pieteikt klātienē. Kopumā iedzīvotāji, kuri pieteikuši valsts un pašvaldību pakalpojumus, ir apmierināti ar iespēju tos pieteikt elektroniski. Laika ietaupījums turpina būt svarīgs iemesls pakalpojumu pieteikšanai elektroniski. Visbiežāk iedzīvotājus no elektroniskās pakalpojumu pieteikšanas attur nepietiekamas zināšanas un datorprasmes.

VARAM akcijas īstenošanas laikā vēlas iedrošināt iedzīvotājus izmantot e-vides sniegtās iespējas, kā arī informēt par e-pakalpojumu izmantošanas priekšrocībām un ieguvumiem. Akcijas norisē būtiska loma ir valsts un pašvaldību iestādēm (tajā skaitā - arī bibliotēkām), kas ikdienā apkalpo un konsultē iedzīvotājus un uzņēmējus.

Aicinām Jūs līdzdarboties akcijas īstenošanā un tās laikā:

  • iedrošināt klientus pieteikt pakalpojumus un dzīves situācijas risināt elektroniski;
  • skaidrot e-pakalpojumu izmantošanas priekšrocības un ar to izmantošanu saistītos praktiskos aspektus;
  • pēc iespējas nodrošināt iestāžu apmeklētājiem praktisku palīdzību pie brīvpieejas datoriem.

Lai veidotu vienotu komunikāciju, aicinām izmantot akcijas “Dienas bez rindām” ietvaros sagatavotos materiālus, kas no 16. septembra būs pieejami vietnes https://mana.latvija.lv/ sadaļā “Informatīvie materiāli” (elektroniskais baneris, sociālo tīklu vizuālie elementi, plakāts). Savukārt, dažādi dzīves situāciju apraksti, kas var Jums palīdzēt sniegt konsultācijas klientiem, pieejami sadaļā “Dzīves situācijas” (ietverot daudzveidīgus, ar iestādēm saskaņotus aprakstus un video pamācības).

Dalībai akcijā lūdzam reģistrēties, aizpildot aptaujas formu (termiņš -16. septembris):

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4m44GDjPDCNBnAhNgz4KXsN26xJ9QH3-Pi_t6mHSYV0pgIw/viewform?vc=0&c=0&w=1 .

Šogad piedāvāsim arī unikālu iespēju - Jūsu klientiem iespēju piedalīties tiešsaistes viktorīnā ar jautājumiem par e-pakalpojumiem un digitālajām iespējām. Viktorīna būs anonīma, bet, ja klients vēlēsies piedalīties balvas izlozē, būs iespējams norādīt vārdu, uzvārdu un kontaktinformāciju. Papildus dalībniekiem būs jānorāda apmeklētā iestāde, kas ļaus izvērtēt, kura akcijas partneriestāde bijusi visaktīvākā. Rezultāti tiks apkopoti un noskaidrota aktīvākā valsts vai pašvaldību iestāde, kurai būs iespēja saņemt Programmas ietvaros īpaši organizētu pasākumu saviem darbiniekiem vai iedzīvotājiem.

Papildus par akcijas norisi un tās laikā plānotajiem pasākumiem iespējams uzzināt vebināra ierakstā: https://www.youtube.com/watch?v=x1pDGNpqkt4.

Akcija “Dienas bez rindām” tiek rīkota jau piekto gadu. 2018.gada akcijā “Dienas bez rindām” sniegts vairāk nekā 7 tūkstoši konsultāciju par e-pakalpojumiem. Akcijā piedalījās 158 valsts un pašvaldību iestādes un to filiāles visā Latvijā. Kā liecina pērnā gada akcijas dalībnieku aptauja, 91% klientu pēc konsultācijas saņemšanas veidojusies lielāka izpratne par e-pakalpojumu izmantošanas ieguvumiem. Akcijas partneriestādes, minot galvenos iemeslus, kāpēc apmeklētāji atsakās no e-pakalpojumu lietošanas, izcēla digitālo prasmju trūkumu, ieradumu konsultēties klātienē, pārpratumu vai kļūdu iespējamības samazināšanu, kā arī informācijas trūkumu par dažādu e-pakalpojumu pieejamību.


Valsts sekretārs

Edvīns Balševics